LAKÁSELADÁSKOR MIT ÚJÍTS FEL, ÉS MIT NE

2013.01.28. Szűcs László

Nagy dilemma eladók körében, hogy a régi, rossz állapotú lakást mennyire kell felújítani, rendbe hozni ahhoz, hogy eladható legyen, és talán örökké lehetne vitatkozni azon, megéri-e, vagy sem csak az eladáshoz „rendbe hozni” egy lakást…

Sokszor hallani, hogy eladáshoz nem kell hozzányúlni már a lakáshoz, mert „aki megveszi, úgyis a saját ízlése szerint alakítja”, és ezzel az ő nézőpontjukból látva teljesen igazunk is van.

Ellenvélemény: aki lepusztult lakást vesz, az a legolcsóbban akar hozzájutni, ezért a lakás nem jó, ha lepusztult. – Akkor most mi az igazság? – Mindkettő!

Tény, hogy igényes, és szakszerűen felújított régi lakást keveset találunk, és néha ezért árulják páran olyan méregdrágán, nem is beszélve az új lakásokról. Az is igaz, hogy a finom hölgyek, és a Budapestről, vagy egyéb nagyvárosokból kiszabadult feltörekvő informatikus fiatalemberek inkább ilyeneket keresnek – végül is kinek van kedve ezzel bajlódni? Alig van idejük.

Úgy tűnhet, hogy az eladóknak néha mindegy mikor megy el az ingatlanjuk, pedig kicsit jobban beleszámolva hamar rájönnének, hogy rengeteg pénzt vesztenek azzal, hogyha nem adják el a nem használt lakóingatlant, ugyanis a piaci árak Magyarországon 2004-óta folyamatosan lefelé mennek. Egy nem használt lakóingatlan folyamatosan amortizálódik, értékét veszti, és mindemellett fenntartási költségei vannak: télen fűteni kell, nyáron szellőztetni, takarítani, óvni, karbantartani, és itt nem mennék bele, ha valakinek ráadásul hitellel is terhelt, és havonta szép összegeket fizet ki egy banknak a kamatokra.

Tipikus hiba a szőnyegpadlós lakásoknál a régi foltos, koszos szőnyegpadlót otthagyni, és az új laminált parkettát arra rátenni, mivel „az úgyis jó ott alatta” – persze, csak nem koszosan, szagosan, hullámosan, és főleg nem így használtan. Igenis követeljük meg a régi padlószőnyeg feltépését is: ezt sokan nem szeretik, mert a 60-80-as években épült panellakásokban brutálisan le vannak ragasztva a padlószőnyegek, ezért feltépésükkor sokszor jön fel a felső beton, az ún. aljzatbeton is. Ez nem baj, erre való a padlopon, magyarul aljzatkiegyenlítő. Ezzel számolni kell. Nem lehet kifejezni a különbséget egy szakszerűen megcsinált, és egy összegányolt felújítás között, mely utóbbi esetben csak addig tart az öröm, amíg a vevő nem veszi észre a hibákat, majd némi ellenőrzés után kiderülhet, hogy amit hirtelen ráköltöttünk a lakásra, azt mehet a konténerbe úgy, ahogy van. Magyarul kidobtál több százezer forintot.

Sokszor fordulnak olyan kérdéssel hozzám, hogy „mit éri meg felújítani?”.

Ez attól függ, mit szeretnél. Ha két-három év múlva el akarsz költözni, akkor nem biztos, hogy érdemes teljes villanyvezeték cserét végezni egy 40 éves, vagy régebbi lakáson, ahol a mai modern rézvezetékek helyett még a régi alumínium van, hacsak nem az már szinte teljesen használhatatlan. Ezek a régi vezetékek 99%-ban nem kábelcsatornában futnak, tehát nem lehet csak úgy kihúzni a falból, és új vezetéket behúzni, hanem a falon kívül úgynevezett „MM vezetékként”, azaz a falon kívül futnak szigetelésükkel, és egyszerűen a vakolat takarja csak el. Hátránya: a cseréjük alkalmával ki kell tépni a falból ezeket, ami magával rántja az esetek többségével a vakolatot is rettenetesen nagy koszt, port okozva. Ezt nehogy valaki megcsinálja, miközben benne lakik, mert olyan lesz tőle a lakás, mint a csatatér. Ha már a vakolatot egy-két helyen javítjuk, persze vizes vakolattal, vagy vastagabb glett (gipsz) anyaggal, az azt tartalmazó víz jellemzően átkerül a régi vakolatrészekre is, ami beszívja, és szépen „leugorhat” a régi vakolat is a falról. Szóval ne álmodozz arról, hogy a régi vakolattal ellátott falakat részben kell csak átvakolni. Ez nem jellemző: általában számolhatsz a teljes falfelületre. „Ő” is számol veled – elhiheted.

Ebből következik, hogy mivel a villany-, víz-, és lefolyóvezetékek cseréje nélkül végzett festés, burkolás, csempézés, szaniterezés, új fürdőszoba, stb. jelentős része kárba veszhet, mivel azok cseréjekor ezek az újonnan felrakott anyagok, amik jobbára csak esztétikai célt szolgálnak, mind kárba veszhetnek, egy nagyobb vezetékcsere esetén.

– Úgyhogy először a funkciót (vezetékeket) kezeljük, és utána az esztétikát – kiemelten ajánlom.

Szóval lesz olyan, aki arra megy, hogy olcsón vegyen felújítandó lakást. – Ha a tied ilyen, akkor ne akard túlzásba vinni a „csinosítást”, mert ezt a vevőt nem fogja meghatni, és a fentiek miatt, sem megfizetni.

Lesz viszont, aki az ilyen lakásból kifordul, és inkább a jobb állapotú, karbantartott, tiszta, azonnal költözhető lakások közül válogat. – Mindkét állapotúra fogsz találni vevőt, csak ne várd, hogy a jó állapotúért sok millióval többet adnak, ne akard a ráköltést teljes mértékben visszakapni, mert lehet, hogy csalódni fogsz.

Mindig gondolkozz hidegvérrel, és a lakás eladást nézd a vevők szemszögéből is: legyen reális a piaci árakhoz képest. Ne felejtsd: a lakás ha nem is felújított, legalább lehet tiszta. Amennyiben felújított, akkor meg még fontosabb, hogy tipp-topp legyen.

Téged NEM érdekelnek a cikkek? MOST akarod eladni az ingatlanod?
Akkor töltsd ki ezt a kérdőívet MOST!
 
 
Következő javasolt cikkünk…
KAPZSIK VAGYUNK, VAGY CSAK MEG AKARUNK GAZDAGODNI >>>
 
 
Eladó ingatlanjainkat pedig itt láthatod >>>