KAPZSIK VAGYUNK, VAGY CSAK MEG AKARUNK GAZDAGODNI

2013.04.12. Szűcs László


Egy kedves vevőmtől hallottam ezt a mondatot: „Úgy látszik, mostanában jellemző az emberekre, hogy amikor eladják az ingatlanjukat, ettől azt várják, hogy hirtelen meg fognak gazdagodni.”
 
– Nagyon találó mondat.

Mivel az ingatlanok ára 1995, és 2003 között drasztikusan emelkedésnek indult, rengeteg ingatlankereskedő és akkori spekuláns (befektető) az időszakban valóban meggazdagodott.

Volt időszak 2001-ben, amikor itt Gödöllőn egy sorházi telek, amiért kerek 4 MFt-t adtak, fél év múlva továbbadták 6,5 MFt-ért a szemem láttára. Évi 122% hozam, nem rossz!! – Alig hittem a szememnek.

Na, ennek az időszaknak vége. Íme egy kis vizes lepedő:

Tavaly, 2012. őszén 5 darab 800 m2-es közművesített 4 lakásos beépíthetőségű építési telek Aszódon egyenként 2,5 MFt-ért kelt el (korábban 7-8 MFt-ért árulták).

Gödöllőn, ahol 12-14 milliókat adtak az 1.000 m2-es belterületi építési telkekért nemrég, most a vevők úgy 8 milliót kínálnak. És ez azért jó példa, mert gödöllői ingatlanárak a pesti peremkerületek, sőt már a belváros jó részének ingatlanárait is igen közelítő pontossággal visszatükrözik. Ugyanez van Budával és a budai agglomerációval is:

Törökbálinton, ahol pár éve 30 milliókat kértek az ilyen építési telkekért, most 17 milliós KP-s vevő jelentkezik. – Az hogy ez mennyire túlzás, rád bízom elbírálni, de ezek Tények.

Tehát kezdenek az ingatlanárak a valóban a tényleges értékükre visszaállni.

A legdurvább kontrasztok a nagy értékű, 50-100 milliós, vagy afeletti ingatlanok értékvesztésében találhatók. Nem ritka, hogy 100 milliós luxus családi házat 50-ért vesznek meg csak, míg a bekerülési értéke sem jönne ki 70-75 millió alatt.

Olyat is halottam, hogy 2012-ben Balatonon egy felújítandó hotelt vettek meg 20 milliós ártartományban, amit korábban 80 millióért árultak.

Ezek tudatában öreg hiba lenne azt gondolni, hogy aki manapság elad egy ingatlant, az feltétlenül meggazdagszik belőle.

Múlt héten egy bácsi behozta az ingatlanát, hogy eladná, és nagyon szidta az ingatlanosokat, hogy „így, meg úgy nem hoznak semmi vevőt, és nem foglalkoznak vele, felé sem néznek”. – Mennyit kér ezért a házért? – kérdeztem. Hát, negyven milliót – mondta a 140 m2-es ház tulajdonosa. – És mióta van az Ön tulajdonában? – kérdeztem tovább. – Hát 1983 óta – válaszolta a bácsi. Megnéztem, hogy abban az időben 1-2 millióért lehetett ingatlant venni – na, de a XXX értékbecslő, mikor 2-3 éve felvettem rá a hitelt kihozta, hogy 37 milliót ér! Csak nem eshetett le 20 millióra!? – esett kétségbe. Persze megtudtam, hogy a bank 20 milliót kér most a tulajdonostól a korábban felvett 10 milliós hitelére, amit pár éve vettek fel, és pont ennyit szeretne még a bankon felül fogni rajta.

Egyik esetre sem mondanám, hogy kapzsi, vagy hasonló. Legfeljebb rosszul tájékozott.

helyes nézőpont NEM az, hogy „mennyi pénzre van szükségem?”. Soha ne azt nézzük, mit szeretnénk kivenni az ingatlanból, mert ez már nem a ’80-as évekbeli Dévényi Tibi bácsi Három Kívánság című műsora. Ne akarjuk az ingatlanunkat varázslónak nézni. Az csak egy élettelen tárgy, nem egy sámán.

helyes nézőpont az, hogy most mit akarok? Miért akarom eladni az ingatlanom? Mit tudok belőle kihozni? – Lehet, hogy ezt az elején nem látjuk, mikor elkezdjük árulni az ingatlanunkat, és tudom, sokan válófélben vannak, ahol a közös vagyont osztani kell, bizony ott nehéz lehet döntést hozni, ha egyik, vagy mindkét fél a közös ingatlanból szeretne 1-1 különállót venni.

Az is érthető, hogy sokan hitellel vannak terhelve, és foggal-körömmel ragaszkodnak ahhoz, hogy ezután is „saját tulajdonú” ingatlanban lakjanak – pedig a mostani időkben kénytelenek leszünk jó páran szembesülni azzal, hogy inkább albérlet, és félretenni a pénzt saját magunknak. Ekkor új életet kezdesz végre a saját megtermelt pénzedből. Hogy normális-e albérletben leélni egy életet? Vagy normális-e egy középkorú, vagy idősebb embernek albérletbe menni, miután a bank elvette a lakását? Ez a kérdés újra felértékeli a „család” mint intézmény fogalmát, hogy miért értékes egymásra vigyázni, szülőket szeretni és tisztelni, amit ők hátrahagynak sok éves munkájukkal.

Úgyszintén ezt a kérdést, mint lehetséges kimenetelt sajnos hitelfelvételkor nem tette fel senki magának, de ez már más téma.

Téged NEM érdekelnek a cikkek? MOST akarod eladni az ingatlanod?
Akkor töltsd ki ezt a kérdőívet MOST!
 
 
Következő javasolt cikkünk…
GUSZTU . . . LAN VAGYOK, MERT INGATLANOZOM – AVAGY A BANK ÁLTAL FELPUMPÁLT INGATLANOK VILÁGA >>>
 
 
Eladó ingatlanjainkat pedig itt láthatod >>>