Árpád-kori házaink eredete

2017.03.28. Releváns

A korai Árpád-kori házak előzménye a szkíta és hun építészeti kultúrában lelhető fel. A nálunk feltárt veremházak pontos mását nemcsak a Kárpát-medencében élt szkítáknál, hanem a Bajkál-tó mellett kiásott hun városban, Ivolgában is megtaláljuk.

Hazai szkíta városok

Az elmúlt két évtizedben sok szkíta település tárult fel hazánkban. Ezek sajnos a finnugristák hírzárlata miatt nem váltak szenzációvá, pedig a Kr. e. 7. századtól datált települések házai, valamint szabadtéri kemencéi nagyon hasonlítanak a ma ismert hagyományos magyar népi építészet emlékeire.
Jelenleg mintegy hetven mezőváros, város meglétéről van a régészeknek tudomásuk, de ezek feltárása még várat magára. Milyen különös, hogy a szkíta lelőhelyek többsége bokor tanyák meglétéről tanúskodnak, de léteztek több száz évig fennálló falvak, például Nyíregyháza és Salgótarján környékén.
Az eddig előkerült építmények közül a legfontosabb a földbe mélyesztett négyszögletes és kerek alaprajzú háztípus, mely nagyfokú hasonlóságot mutat a kora Árpád-kori házakéval.
De említsük meg, hogy egyes szkíta kurgánokban szinte ugyanez a veremházas építészeti megoldás figyelhető meg, ami ismételten megerősíti bennünk: nem véletlen egyezésről, hanem nagyon tudatos építészeti megoldásról van szó.

02

03

04

05

(Forrás: Obrusánszky Borbála, részlet)

Téged NEM érdekelnek a cikkek? MOST akarod eladni az ingatlanod? Akkor töltsd ki ezt a kérdőívet MOST!

Ha Te is keresed új otthonod, vagy eladnád meglévő ingatlanod, ne habozz vedd fel velünk a kapcsolatot >>>

Még több cikket felújítással kapcsolatban itt találsz >>>